جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

...تا وقتی که کامل نشدی هیچ وقت حال تو خوب نمی شود تازه وقتی هم که به کمال رسیدی باوجوداین همه نا عدالتی که می بینی حالت بدتر می شود، دنیا جای راحتی نیست باید کارکنید چه حال شما خوب باشد چه خوب نباشد.
تا امام حاکم نشود هیچ چیز درست نمی شود...
ع.ن

آخرین نظرات
نویسندگان

خانواده‌‌های کم خرد ، فرزندان بی خرد!

دوشنبه, ۱ تیر ۱۳۹۴، ۰۵:۲۷ ب.ظ

خانواده‌‌های کم خرد ، فرزندان بی خرد!

مقاله گونه‌ای در باب تأثیرات فرهنگ غرب بر خانواده

انسان‌ها میتوانند کنار همدیگر زندگی کنند و باهم تفاهم داشته باشند و زبان همدیگر را بفهمند، به شرطی که در وهم معرفتی گرفتار نباشند و در معرفت خود راه به حقیقت برده باشند. چرا که در وهم معرفتی واقعیتی خارج از تخیلات انسان‌ها در میان نیست و به اصلاح ریشه در ناکجاآباد دارد و ناکجاآباد مقصد هیچکس نمیتواند باشد تا دیگری را با تفکر خود همدل کند و تفاهم بوجود آورد. لذاست که این تفکر برای ویرانیست، ویرانی در زبان تفاهم، ویرانی در اخلاق، ویرانی در تعقل و ویرانی در یک دل شدن...

داستان زندگی‌های امروز ما همین فرهنگ است که کسی، دیگری را درک نمیکند و همه از هم بیگانه اند. محال است همدلی حقیقی در بین همسرها و همسرها با فرزندان به‌وجود آید بدون آنکه عقل توحیدی در میان نباشد. اینها کاسب‌هایی هستند که کنار هم به تفاهم رسیده اند! عموما زن و شوهر ها شرکت تعاونی باز کرده اند! تعاوناً این خانواده را اداره کنیم. نه آنکه زن و شوهر ایثاراً خانواده را اداره کنند و به‌گونه‌ای باشند که هرکس مستغرق خانواده باشند و خانواده را یک هسته توحیدی ببینند و هرکس برای خانواده خود را نفی کند. در خانواده های مذهبی نیز این حقیقت گمشده است! چون عقلی به میان آمده : عقل کاسب کارانه! نه عقل توحیدی... این عقل میگوید آنچه که مفید است، خوب است؛ نه آنچه که حق است، خوب است!

در عالم وهم و خیالی که مدرنیته برایمان ساخته، اگر همدلی هم پیدا شود موقت است و آنچه موجب همدلی واقعی می‌شود "حکمت" است که در توهم و خیال جایی ندارد. امروزه خانواده ها ویران است! مثلاً پدر وقتی میخواهد صحبت کند میگوید به‌نظر من...! فرزند هم میخواهد صحبت کند میگوید به نظر من...! ثابت هم نشده پدرها عاقل‌تر از فرزندان اند! فرزند هم میبیند اگر کمی اصرار کند آن چیزی که میخواهد میشود و اصرار میکند و میشود! در این خانواده حکمت حاکم نیست... حالا اگر حکمت حاکم بشود، فرزند اگر چیزی بگوید پدر بر اساس مبانی حکمی و دینی جواب او را میدهد. فرزند هم درصدد تغییر خود برمی‌آید. اما در خانواده اول کسی حرفی برای گفتن ندارد و هرکس میگوید به نظر من ...! و اینگونه میشود که فرزندان میشوند حاکم اندیشمندان... در مثالی دیگر بسیار دیده ایم که پدران به فرزندان جایزه میدهند که درس بخوانند... پدران میخواهند با این چیزها همدل شوند و این دقیقاً عین گوهر ناهمدلی است.

"ای پیغمبر! اگر تمام مال دنیا را جمع کنی، نمیتوانی این آدم‌ها را همدل کنی."

63/انفال


فرشاد اشتری / 1 تیر 1394

 

نظرات  (۸)

۰۱ تیر ۹۴ ، ۱۷:۳۴ تبادل لینک رایگان
سلام و درود بر شما دوست گرامی ، مطلب خوبی بود ، از شما تشکر می کنم .

لطفا از سایت ما (سایت تبادل لینک خودکار و رایگان برای همه وبلاگ ها و وبسایت ها ) دیدن فرمایید

تبادل لینک = افزایش بازدید و افزایش پیج رنک گوگل وبلاگ و وبسایت شما

پیج رنک سایت ما 2 می باشد


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
استخدام ایران ، سایت آگهی و اخبار استخدامی کشور
۰۱ تیر ۹۴ ، ۱۷:۴۷ ***singertalent***

درود بر شما دوست عزیز

اگه اهل رقابت هستی بیا!

اگه فک میکنی استعداد تو خوانندگی داری بیا و مسابقه بده و جایزه بگیر.

ما یه سایت طراحی کردیم و قصد داریم توش کلی مسابقه با کلی جایزه قرار بدیم، فعلا هم مسابقه­ی خوانندگی رو راه اندازی کردیم.

اگه تو خوانندگی استعداد داری، این شانس بزرگ رو از دست نده و اگه نداری هم لطفا به سایتمون سر بزن و ما رو از پیشنهاداتت محروم نساز.

 

امیدوارم واسه دادن جواب سلامم که شده به سایت ما بیای* 

آدرس سایت ما:

http://ontalent.mihanblog.com/

 

آدرس ایمیل ما:

singer.talent94@gmail.com

 

 

تازه میتونی برای بیشتر دیده شدن تبلیغتو با یه قیمت خیلی نا چیز در سایت ما بدی یا تبادل لوگو کنی

راستی شاید ندونی ولی میتونی بنر ما رو تو وبت قرار بدی. خیلیم آسونه تازه کد جاوا اسکریپت هم نیست؛ خواستی بگو تا راهنماییت کنم.

میتونیم تبادل لینک کنی ، یعنی اول مارو با نام مسابقه بزرگ خوانندگی(آنتلنت) لینک کنی_آنتلنت رو مثل اسم وبلاگ انگلیسی بنویس_ بعد خبر بدی تا لینکت کنیم

 

لطفا شرکت در نظرسنجی را فراموش نکنید چون نظر سنجی برای پیدا کردن بهترین خواننده پاپ ایران است و شما با رای دادن میتونید پرچم خواننده محبوبتونو بالا ببرین 

تا درودی دیگر بدرود

ایشاالله که باز مسیرمون به هم بخوره!  

 

۰۱ تیر ۹۴ ، ۱۹:۳۲ سپهر راهی
خیلی کارت درسته داداش
میخامت زیاد/ایشالا که خوشتون بیاد
۰۵ تیر ۹۴ ، ۱۴:۵۱ منتظر المهدی

سلام باآرزوی قبولی طاعات وعبادات به مناسبت ماه مبارک با ختم قرآن مجیدودعاهای روزانه به روز هستم ومنتظرحضورشما .
۲۷ تیر ۹۴ ، ۱۵:۲۹ نرگس نظری
با عرض سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی ،
با کمال احترام بنده با شما هم نظر نیستم . در دنیای اطلاعات و آگاهی و در دسترس قرار گرفتن حجم بالای معلومات در اختیار فرزندان و خانواده ها و تغییر مواضع خانواده های پیشین و محوریت قرار گرفتن علم و آگاهی به جای سنتی نگری و قانون بزرگتر و کوچکتر - که البته به زعم بنده اتفاق بسیار خوبی ست - باید همانطور که صحیح ست حق اعلام نظر و عقیده و آزاد بودن در انتخاب مسیر زندگی برای همگان مهیا باشد نه این که پدر هرچه گفت - درست یا غلط - فرزند بپذیرد و خودش به دنبال کشف حقایق و تفکر نرود و این مسئولیت را رفع شده بداند . این که از مزایای زندگی مدرن ست که فرزندان می توانند به پویائی برسند و یاد بگیرند نظرات مخالف دارای ارزش و احترامند و بایستی درباره آنها فکر کرد . فرزندان می توانند بیاندیشند و برای زندگی خود تصمیم بگیرند و بفهمند هیچ چیزی نیست که نتواند مورد بحث قرار بگیرد . هر چیزی که در هاله تقدس قرار بگیرد و حرف زدن از آن و یا سوال کردن از آن صحیح نباشد ، قطعن ایرادی دارد .
پاسخ:
با سلام،
ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطلب بنده رو خوندید. خدمتتون چند نکته را باید عارض شوم:
1- اینکه اگر پاراگراف اول متن رو به دقت خونده باشید، بنده گفتم : وهم معرفتی ... وهم معرفتی یعنی اینکه انسان یک چیزی رو بدونه و یقین داشته باشه که همون چیزی که میدونه درسته! اگر شما با مکتبی به نام اومانیسم آشنایی داشته باشید منظور بنده رو متوجه خواهید شد. نتیجتاً اینکه تفکر مدرنی که بر انسان غالب هست ، در حال تئوریزه کردن اینه که هرچه انسان میگوید درست است... شما به آن میگویید هرکس عقل دارد فکر میکند و میگوید چه چیزی درست است! سوال من از شما اینه که تعریفتون از عقل چیه؟ در حدیثی داریم : "عقل همان دین است و دین همان عقل است" آیا این عقلی که شما تعریف میکنید ، اگر فکر کرد و به نتیجه‌ای مخالف دین رسید آیا این عقل سالم است؟ آیا این همان عقل قدسی است؟! مسلماً نه...
2- فکر نمیکنم در متن گفته باشم هرچه پدر گفت صحیح است و هرچه فرزند گفت غلط! اتفاقا برعکس این را ذکر کرده‌ام. به قول شما با این حجم اطلاعات کنونی، هیچوقت نمیتوان گفت پدران عاقلتر از فرزندان اند! لذا در متن گفته ام عقل حکمی و قدسی باید در خانواده حاکم شود و دیگر بزرگتر و کوچکتر معنی ندارد.
3- اگر "هاله‌ی تقدس" مانع از تفکر شود، باید آن تقدس را بوسید و گذاشت کنار!کیرکگور در نقد مسیحیت و کلیسا میگوید: کلیسا به ما میگوید اول احمق شو بعد ایمان بیاور...
تنها تفکر عقلی-معرفتی شیعه است و یقینا ایرادی که شما میگویید ندارد...
۲۷ تیر ۹۴ ، ۲۰:۴۲ نرگس نظری
ممنونم که پاسخ دادید ، بایستی نکته ای را خدمت شما عرض کنم ، شما در مورد اول نوشته فرموده اید که اگر فکر کردیم و به چیزی رسیدیم که خلاف دین بود پس آن عقل ست که ایراد دارد ! دین هر چه که باشد صحیح ست و اشکالی به آن وارد نیست !اما در مورد آخر فرموده اید که باید هاله قداست را از هرچیزی زدود و برای اثبات سخنتان حرفی از کیرکگور فرموده اید که کلیسا تنها به انسانهای احمق نیاز دارد . انسانی که احمق نشده باشد دین کلیسا را نخواهد پذیرفت .
آیا احساس نمی کنید که با مورد دوم سخن نخست خودتان را نقض نموده اید ؟! این دینی که شما در مورد اول فرموده اید عین عقل ست ، اگر شان انسانی را نادیده بگیرد و حقوق بشر را پایمال کند و عقل آن را صحیح نداند ، آیا ایراد از عقل است یا آن دین ؟ این دین شما چه فرقی با ادیان کلیسا دارد که تنها انسانهای احمق و فاقد اندیشه را می خواهد ؟
پاسخ:
عرض کردم اگر عقل مردن تفکر کرد و به چیزی رسید که خلاف دین است، عقل مشکل دارد. دین الهی مبرای از نقص است.
در سخن دوم عرض کردم اگر هاله قداست باعث شود که انسان تفکر نکند این هاله قداست را باید انداخت دور... در زمان رنسانس کلیسا به نام دین و خدا، چماغ برمیداشت و به سر مردم میزد و میگفت مؤمن شوید بدون آنکه فکر کنید! عقل باید قدسی باشد. در حالی که در زمان مدرن تفکر اومانیستی میگوید هرچه انسان میگوید درست است! شیعه داعیه این را دارد که تمام گزاره‌های الهی با عقل منطقی قابل توجیه است. مثلاً اگر من مفهومی مثل طی‌الارض را برای شخصی مطرح کنم و او بدون استدلال بپذیرید آن شخص احمق است... اگر هاله قداست باعث شود که من بدون استدلال چیزی را قبول کنم به هیچ دردی نمیخورد.
اما در قسمت آخر نظر متوجه منظورتون نشدم که گفتید دین شما چه فرقی با ادیان کلیسا دارد! چه کسانی فاقد اندیشه اند که آنرا میخواهند؟ مصداق بیاورید.
۲۷ تیر ۹۴ ، ۲۱:۰۸ نرگس نظری
جناب اشتری ، مادر من مسلمان است و بدون این که ذره ای در این دین شک کرده باشد آن را پذیرفته ، مانند شما که بدون شکی می گوئید دین الهی مبرای از ایراد است . این عقیده شماست و من اینطور فکر نمی کنم ، پس بنا به نظر جنابعالی عقل بنده ایراد دارد .
بنده در حال حاضر قادر به بحث نیستم ، خداحافظ شما .
پاسخ:
بنده جسارتی نکردم، اما هر ادعایی اثباتی هم داره. اگر ادعا میکنید که دین مبرا از نقص نیست باید مصداق بیارید، توجیه کنید...
۲۹ تیر ۹۴ ، ۱۸:۲۶ پارسا قلندر
باید بازیگر شوم ،
آرامش را بازی کنم …
باز باید خنده را به زور بر لبهایم بنشانم …
باز باید مواظب اشک هایم باشم …
باز همان تظاهر همیشگی : ” خوبم …
پاسخ:
احسنت ...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">