جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

...تا وقتی که کامل نشدی هیچ وقت حال تو خوب نمی شود تازه وقتی هم که به کمال رسیدی باوجوداین همه نا عدالتی که می بینی حالت بدتر می شود، دنیا جای راحتی نیست باید کارکنید چه حال شما خوب باشد چه خوب نباشد.
تا امام حاکم نشود هیچ چیز درست نمی شود...
ع.ن

آخرین نظرات
نویسندگان

خانواده و تمدن اسلامی - تفریحات

يكشنبه, ۲ فروردين ۱۳۹۴، ۱۱:۲۵ ب.ظ

در بحث شکل گیری تمدن ، یکی از مصادیق آن "خانواده" است.

تفریحات یکی از عناصر پایداری خانواده است. تفریحات جزو بخش محتوایی یک تمدن است. (تمدن دارای 2بخش محتوایی ، نمودی است. بخش نمودی، نماد و موجودیت یک تمدن است مانند:علم،اختراع،سیاست،اقتدار ملی و... .بخش محتوایی آن مانند:نوع زیستن،چگونگی مدیریت خانواده،چگونی زیستن و ...)

مولای متقیان ، علی (ع) ، میفرمایند :" مؤمن وقت خود را به سه بخش تقسیم میکند : عمران دنیا ، عمران آخرت ، امرار معاش. " امرار معاش برای رسیدگی به عمران دنیاست. اگر امرار معاش صرفا برای پر کردن شکم باشد میشود شکمبارگی مانند چهارپایان که وقت خود را صرف خوردن و چریدن میکنند. امرار معاش انسان باید وسیله رساندن روح و جسم به تعالی باشد.

در بحث تفریحات نیز، باید به صورتی باشد که در چارچوپ عقل گنجانده شود و آنچه باشد که خدا حلال کرده باشد. به آیات و احادیث بیشماری در این مورد میتوان اشاره کرد. از جمله آیات میتوان به

 قُلْ سِیرُواْ فِی الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُکَذِّبِینَ

بگو: (روى زمین گردش کنید! سپس بنگرید سرانجام تکذیب‏کنندگان آیات الهى چه شد؟!)

سوره­ ی مبارک انعام، آیه ی شریف 11. 

اشاره کرد.

پس گردش در زمین باید به عبرت بینی ختم شود. پس از هر حرکتی باید به عنوان عبرت گیری استفاده کرد. "آنچنان که علی (ع) میفرمایند : هر نفسی که میکشید، شما را یک قدم به اجلتان نزدیک میکند." اگر انسان چشم عبرت بین داشته باشد از نهایت امور باخبر میشود.

تفریحات در زندگی هرکس باید وجود داشته باشد. انسان را از پژمردگی خارج میکند و انرژی های منفی او را تخلیه میکند. عبرتهایی که انسان از پیشینیان میگیرد باید باعث شود که طرح زندگی برای انسان ساخته شود.

در مسئله بعد باید توجه نمود که در سبک زندگی اسلامی راحتی با عیاشی فرق میکند. انسان پول درمی آورد و دنیا را آسان میکند و به راحتی میرسد. راحتی و تفریحات بر اساس فکر انسان است. اگر انسان فکری اسلامی داشته باشد تفریحات او حلال و خدایی میشود. اگر در تفریحات سبک زندگی غربی را مدنظر قرار دهید وارد وادی های کفر و غفلت میشوید. میتوان به هزاران نمونه اشاره کرد که در این مقاله به یک نمونه اکتفا میکنیم. اگر بطری های نوشابه های پپسی را دیده باشید روی آن جمله ای نوشته به این مضمون : "در لحظه زندگی کن" یا "live each moment" . اگر این تفکر را با تفکرات عمیق امیرالمؤمنین مقایسه کنیم به نتایج متضادی میرسیم. امام علی(ع):"بپرهیز از لذت کوتاه مدتی که عاقبت، ثمره ای از آن نبینی."

روز قیامت از ما سؤال میشود که با زمینی که روی آن راه رفتی، چه کردی؟! آن را عمران کردی یا خراب ساختی و کفر ورزیدی؟!

نتیجه آنکه تفریحات ما باید سالم و سازنده باشد. برای این کار باید زندگی خود را بر اساس الگوی اسلامی بسازیم.

 

نظرات  (۲)

۰۴ فروردين ۹۴ ، ۰۰:۰۲ یک خبرنگار ...
االسلام علیک یا سیده النساء العالمین من الاولین و الاخرین ...

+ سلام 
و تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س) ...
پاسخ:
سلام علیکم
همچنین خدمت شما دوست عزیز
در حقیقت خداوند جهاد را واجب گردانید وان را بزرگداشتومایه پیروزی ویاور خود قرار داد به خدا سوگند کار دنیا ودین جز با جهاد انجام نمی شود.
پاسخ:
واقعا که همینطوره ... تمام اعمال دین را میتوان قضای آن را انجام داد اما فقط جهاد است که قضایی ندارد...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">