جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

...تا وقتی که کامل نشدی هیچ وقت حال تو خوب نمی شود تازه وقتی هم که به کمال رسیدی باوجوداین همه نا عدالتی که می بینی حالت بدتر می شود، دنیا جای راحتی نیست باید کارکنید چه حال شما خوب باشد چه خوب نباشد.
تا امام حاکم نشود هیچ چیز درست نمی شود...
ع.ن

آخرین نظرات
نویسندگان

درباره اخلاق

يكشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۳، ۰۲:۱۸ ق.ظ

درباره اخلاق

به نام اخلاق

قَدْ أَفْلَحَ مَن زَکَّاهَا وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا: هر که در پاکی آن کوشید رستگار شد و هر که در پلیدی اش فرو پوشید نومید گردید.

 

به راستی که هدف، تربیت انسان و هدایت اوست در سیر از عالم خاک تا ملکوت اعلی . هدف تشکیل جامعه و ایجاد محیطی است که تنها خدا در آن عبادت شود و تشکیل چنین جامعه ای در اولین قدم با تزکیه نفس اتفاق می افتد. تزکیه نفس همان مقصد اصلی انبیاست که امروزه بدان کم توجهی میشود. حتی در حوزه های علمیه که باید تربیت گر راهنمایان اخلاق و مربیان قوای روحانی باشند، بیشتر به تحصیل میپردازند و از اخلاق باز میمانند. نباید دروس و تحصیل ما را از تزکیه نفس باز دارد. همانگونه که رهبر در توصیه ای به جوانان فرمود : تحصیل ، تهذیب ، ورزش. نباید خیال کرد تنها وظیفه ما دانستن مشتی اصطلاحات علمی ، فنی ، دینی یا فلسفی است بلکه وظیفه های دیگری نیز بر دوش ماست.

با ابزار اخلاق میتوان جماعتی را منحرف ساخت یا جماعتی را مهذب کرد. چنان که شمرده شده است، اعظم کبائر آنست که انسان با اعمالش دیگران را به انحراف اندازد و احسن فضایل آنست که انسانی هدایت یابد. پس وظایف اهل علم بسیار سنگین است. چنان که وظایف این قشر غیر از عامه ی مردم است. چه بسا اعمالی که بر مردم عادی مباح است اما بر اهل علم جایز نیست و یا حتی حرام است. مردم از اهل علم انتظار رفتارهای عادی عامه مردم را ندارند چه رسد به عملی نامشروع که اگر از عالمان ما سر بزند ، مردم را نسبت به عالمان جامعه اسلامی و اصل اسلام بدبین میکند. لذاست که وظیفه سنگینی دارند. همچنان که در روایتی آمده است : هفتاد گناه از انسان جاهل پذیرفته میشود پیش از آنکه یک گناه از عالم مورد امرزش قرار گیرد.

   عالمی را یک سخن ویران کند                                         روبهان مرده را شیران کند

آنان که دین سازی کرده اند و باعث گمراهی و انحراف جمعیت انبوهی شده اند اکثرشان اهل علم بودند و بعضی از آنها در مراکز علمی تحصیل کرده اند و ریاضت ها کشیده اند . از جمله محمد بن عبدالوهاب (مؤسس فرقه وهابیت) و شیخ احمد احسایی و سید کاظم رشتی (مؤسس فرقه شیخیه) و احمد کسروی و غلام احمد (مؤسس قدیانگری) و امثالهم. منتهی چون علمشان و تحصیلاتشان، با تهذیب و تزکیه نفس همراه نبوده ، در راه خدا قدم برنمیداشتند. اگر خباثت از نفسی بیرون نشود هرچه درس بخواند و تحصیل کند بی فایده است و نه تنها بی فایده است بلکه مضر است! هرچه این مفاهیم در قلب سیاه و خبیث ذخیره گردد به جای آنکه حجاب ظلمانی برای دیدن حق بردارد ، خود حجاب میشود و العلم هو الحجاب الاکبر. لذاست که شر انسان فاسد برای اسلام ازهمه شرور خطرناکتر است.

اگر شما درس بخوانید ممکن است عالم شوید ولی باید بدانید فرق است بین "عالم" و مهذب". حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی میفرمود:" اینکه میگویند:«ملاشدن چه آسان ، آدم شدن چه مشکل» صحیح نیست. باید گفت : «ملاشدن چه مشکل، آدم شدن محال است!»" بنابراین از بزرگترین وظایف کسب فضایل و مکارم انسانی است و تحصیل علوم اگر به قصد قربت به پروردگار نباشد، هیچ فایده ای ندارد.

هر قدمی که برای تحصیل علم برمیدارید، قدمی هم برای کوبیدن خواسته های نفسانی خود و تقویت قوای روحانی بردارید. امام میفرمود:" خیلی چیزهاست که انسان را بیچاره کرده و از تهذیب و تحصیل باز میدارد. یکی از آنها برای بعضی ها همین ریش و عمامه است! وقتی کمی ریش بلندتر گردید و عمامه کمی بزرگتر شد(!)اگر این فرد مهذب نباشد ، از تحصیل باز میماند و مشکل است بتواند نفس اماره را زیر پا بگذارد و سر درس کس دیگر حاضر شود." خدانکند تا انسان به جایی نرسیده جامعه به او روی کند.

پس همانطور که هر درس و بحثی به استاد نیاز دارد، اخلاق و تهذیب نیز که از لطیف ترین و دقیق ترین علوم است-و مقصد اصلی انبیا بوده- به استاد و مربی نیازمند است. بعثتُ لاٌتَمِمُ مکارم الاخلاق. همچنین طوری نباشد که هدفمان این باشد که به مسند و مقامی برسیم. طوری نباشد که ندانیم چه وظیفه ای داریم و فقط درصدد این باشیم که چند کلمه یاد بگیریم و در جایی مشغول به کار شویم و از اصل خود باز بمانیم. ممکن است به این خواسته های نفسانی و آرزوهای شیطانی برسیم اما برای جامعه ی خود جز ضرر و زیان چیز دیگری به بار نیاوریم. معاویه هم مدتی رییس بود اما برای خود جز عذاب و نفرت و لعنت چیز دیگری به بار نیاورد.

لازم است خود را تهذیب کنید تا وقتی رییس جامعه یا طایفه ای شدید آن ها را تهذیب کنید. وظیفه شما باید خدمت رسانی به کشورتان و جامعه تان و اسلام و مسلمین باشد و اینکه قدمی برای اصلاح جامعه بردارید.

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدّا

شما در راه خدا زحمت بکشید، فداکاری کنید، خداوند شما را بی اجر نخواهد گذاشت. اگر در این دنیا نشد ، خداوند در آن دنیا پاداشتان را خواهد داد. چه یهتر که در این عالم به پاداش خود نرسید! چرا که این دنیا جز هیاهو و خوابی بیش نیست و از جلو چشمتان گذر خواهد کرد و جهان آخرت است که لایتناهی است.

۹۳/۱۲/۱۷ موافقین ۳ مخالفین ۰
ف.الف

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">