جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

...تا وقتی که کامل نشدی هیچ وقت حال تو خوب نمی شود تازه وقتی هم که به کمال رسیدی باوجوداین همه نا عدالتی که می بینی حالت بدتر می شود، دنیا جای راحتی نیست باید کارکنید چه حال شما خوب باشد چه خوب نباشد.
تا امام حاکم نشود هیچ چیز درست نمی شود...
ع.ن

آخرین نظرات
نویسندگان

حکمت خدا یا مکر منکران ؟!

جمعه, ۷ آذر ۱۳۹۳، ۰۴:۰۴ ب.ظ

پروردگار چراغی روشن برانگیخت تا کسی که هلاک میشود ، به دلیلی هلاک شود و آنکه زنده میماند به مصلحت و تدبیری/انفال42

این برای پندپذیران ، مایه پند و عبرت است . مردمان جاهل آفات و ناهنجاری ها را وسیله ای برای انکار آفرینش و آفریننده و هدف داری و تدبیر جهان معرفی میکنند . (خدایشان بکشد ، چگونه به انحراف میگرایند / توبه 30)

مردمان ناآگاه ، بلاها و آفت ها را عامل بی نظمی و بی تدبیری میدانند . در پاسخ اینگونه افراد میگوییم : چرا دامنه ی این بلاها و آفات بیشتر از این نمیشود ؟! مثلا چرا آسمان در زمین فرو نمی رود ؟! چرا خورشید هر روز طلوع میکند و هر شب غروب ؟! به علاوه چرا بلاها همیشگی نیستند ؟! چرا هجوم بیماریهایی مانند وبا و هجوم دسته جمعی حشراتی مانند ملخ همه چیز را نابود نمیکنند و دنیا را فرا نمیگیرند و لحظه ای می آیند و زود برطرف میگردند ؟! نمی بینی که چگونه عالم موجودات از این همه آسیب که یکی از آن ها برای ویران کردن کل دنیا کافیست ، مصون می ماند ؟! اگر گاهی یک مورد از این حوادث پیش می آید برای تأدیب انسان و اصلاح اوست و به زودی برطرف میشوند . برطرف شدن آن نیز از رحمت خداوند است .

منکران خداوند میگویند اگر این عالم خالقی عالم و مهربان دارد ، پس این حوادث ناگوار چیست که اتفاق می افتد ؟ اینان تا آنجا پیش رفته اند که میگویند زندگی دنیا باید به دور از هر گرفتاری و مشکلی باشد . در صورتی که اگر چنین حالتی پیش آید آدمی به ورطه طغیان و سرکشی می افتد و در آنچه صلاح دین و دنیای اوست گستاخ میگردد . همچون افراد بسیاری که در دامن آسایش و امنیت بزرگ شده اند و میبینی که کارشان در نافرمانی خداوند تا آنجا کشیده شده که فراموش کرده اند که انسان اند و پروردگاری دارند و روزی ممکن است گرفتار بلا و مصیبت شوند و باید به ضعیفان رحم کنند و دل بسوزانند . این افراد هنگامی که به رنج و مصیبت می افتند ، عبرت میگیرند و درصدد اصلاح بر می آیند .

کسانی که پدیده های ناگوار را عیب هستی میبینند همچون کودکانی اند که از خوردن داروهای تلخ و بدمزه ای که صلاح آنان در آن است امتناع میورزند و دوست دارند همیشه به بازیهای کودکانه ی خود مشغول باشند . در حالی که اینان فرجام بیکارگی را که تربیت نادرست و عادت زشت است ، درنمی یابند و به آن مشغول میشوند و داروهای تلخ و بدطعم را که به نفع آنان است نادیده میگیرند اگرچه با مقداری بی میلی همراه باشد .

اگر کسی بگوید چرا انسان معصوم آفریده نشد تا از گناه و اشتباه مصون باشد و نیازی به تنبیه و سرزنش نداشته باشد ، در پاسخ میگوییم در این صورت کسی را بخاطر کار نیکی که انجام داده نمی ستودند و شایستگی هایش را درنمی یافتند . کسی را در نظر بگیرید که عقلی سالم و تنی درست دارد و برخوردار از نعمتی است اما به گوشه ای نشسته و به هیچ تلاشی دست نمیزند . آیا میشود بی سعی و تلاش هرچه را بخواهد بدست آورد ؟! آیا خودش چنین وضعی را می پذیرد ؟! چنین نیست ! بلکه آدمی به چیز اندکی که با تلاش و کوشش به دست آورد شادمان تر است ! زیرا به گفته بسیاری از عالمان و حکیمان ، انسان راحتی را تنها پس از سختی ، لذت را پس از درد ، صحت را فقط پس از بیماری احساس میکند و از آن به نشاط و حرکت می آید . پس اگر سختی و تلاش و درد و رنجی در کار نباشد ، اصلا راحتی و آسایشی وجود نخواهد داشت .

اگر بگویند مگر نه اینکه بعضی مردم به نعمت و منفعتی که سزاوار آنان نیست می رسند و به آن دلخوش میشوند ؟ جواب شما برای کسی که اینگونه میخواهند به نعمت های اخروی برسند چیست ؟ جواب اینست که اگر این در به روی مردم گشوده باشد ، مردم به ورطه وحشی گری و درنده خویی و ارتکاب فواحش کشیده میشدند . دیگر کیست که با وجود ورود حتمی به بهشت از محارم بازماند و برای نیکی خود را به سختی بیندازد .بنابراین زیان این روش برای او بیشتر در این دنیاست و نتیجه این ناکارآمدی ، خرده گیری بر حکمت خداوند است .

۹۳/۰۹/۰۷ موافقین ۴ مخالفین ۰
ف.الف

اعتقادی

نظرات  (۱)

قالب بسیار زیبایی دارید متن جالبی بود.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">