جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

باید روزی بیاید که همه شمشیر‌ها قلم بشود...

جنبش

...تا وقتی که کامل نشدی هیچ وقت حال تو خوب نمی شود تازه وقتی هم که به کمال رسیدی باوجوداین همه نا عدالتی که می بینی حالت بدتر می شود، دنیا جای راحتی نیست باید کارکنید چه حال شما خوب باشد چه خوب نباشد.
تا امام حاکم نشود هیچ چیز درست نمی شود...
ع.ن

آخرین نظرات
نویسندگان

هدف چیست ؟

دوشنبه, ۳ آذر ۱۳۹۳، ۰۷:۳۸ ق.ظ

هدف حیات زمینی آدم از بحث های ذهن پرور و نظام مند است . به این معنا که بودن انسان در مراتب هستی به چه معناست و فلسفه وجودی عالم در رابطه با آدم چگونه است .

ابتدا باید توجه کنیم که موضوع بهشت اولیه آدم یک قصه نیست . قرآن هیچ چیزی را که جنبه هدایتی برای ما نداشته باشد نیاورده ، زیرا قرآن یک کتاب هدایت است ؛ نه یک کتاب قصه !

شاید شما از خودتان بپرسید آیا اولیاء خدا که به راحتی دنیا را زیر پامیگذارند ، بدون تفکر عمیق نسبت به دنیا و جایگاه آن در هستی به این نتیجه رسیده اند ؟ یا چیزهایی را از جایگاه خود در این دنیا میشناسند که آن شناسایی و معرفت ، فلسفه بودنشان را در این دنیا طور دیگری معنا میکند. هدف انسان ها پیرو دید هر کس نسبت به زندگیست . هرکس فلسفه وجودی خود را به گونه ای معنا میکند . برای یکی زندگی در پول ، خانه ، ماشین ، کار ، زن ، فرزند خلاصه میشود . برای دیگری همه اینها وسیله ای برای رشد و تعالی به جایی است .

مسافری را در نظر بگیرید که خودش میداند مسافرست . چون میداند مسافر است بار سنگین با خودش نمیبرد ، میداند که در یک مکان نمیماند و این بار سنگین فقط دست و پای او را میبندد . اما اگر یک شخص مسافر بودن خودش را نفهمد. آن وقت فقط بار جمع میکند ، چون نفهمیده که مسافرست . حالا هرچقدر هم که شما به او بگویی تو چرا بار جمع میکنی ، تو مسافری ؛ چند روزی به حرف شما فکر میکند و حالت تحول دارد اما چون عمیقا مسافر بودن خود را درک نکرده دوباره بار جمع میکند !

پس درست انتخاب کردن هدف در گرو فهمیدن معنی زندگی زمینی است. اگر معنی حیات زمینی و معنی آدمیت خودمان را بفهمیم تمام زندگی ، معنی پیامبری پیدا میکند . پیامبری زندگی کردن و پیامبری اندیشیدن ، به معنی درست فهمیدن و درست عمل کردن است .

 

وَإِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلاَئِکَةِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الأَرْضِ خَلِیفَةً

و آن گاه که پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین جانشینى خواهم گماشت

 

 قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِیهَا مَن یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِکُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِکَ وَنُقَدِّسُ لَکَ

گفتند: آیا در آن مخلوقى قرار مى‏دهى که تباهى کند و خون‏ها بریزد، حال آن که ما تو را به پاکى مى‏ستاییم و تقدیست مى‏کنیم؟

 

 قَالَ إِنِّی أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

گفت : آنچه من می دانم شما نمی دانید

 

ای انسان ها کفر چرا ؟! خداوند میفرماید من انسان را خلیفه خود در زمین قرار دادم . خلیفه یعنی چه ؟ خلیفه یعنی کسی که به جای مسخلف عنه است . مثلا" معاون مدرسه ، خلیفه مدیر مدرسه است به این معنی که تمام اختیارات مدیر را دارد با این تفاوت که این اختیارات را از مدیر دارد. یعنی تو ای انسان خلیفه و نایب خدا بر روی زمینی . بنگر ارزش تو چه اندازه است . حال ای انسان چرا کفر میورزی و در دنیا زندگی دینی پیشه نمیکنی ؟!

کَیْفَ تَکْفُرُونَ بِاللَّهِ وَکُنتُمْ أَمْوَاتاً فَأَحْیَاکُمْ ثُمَّ یُمِیتُکُمْ ثُمَّ یُحْیِیکُمْ ثُمَّ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ

چگونه خدا را انکار می کنید ، در حالی که مرده بودید و او شما را زنده ساخت ، باز می میراند و زنده می کند و آنگاه به نزد خود باز می گرداند

 

شما چنین وسعتی بر روی زمین و بعد از زندگی زمینی دارید . از عدم شروع شده اید . تو نبودی و بود شده ای و این بودنت با مرگ ، به بودنی برتر تبدیل خواهد شد . حال خدا فرموده تمام آسمان ها و زمین را برای رسیدن به این هدف برای تو خلق کرده ام و تمام آنچه برای رسیدن به این هدف نیاز داری در اختیارت است . چگونه به این زندگی زمینی که سراسر خونریزی و فساد است راضی میشوی؟ گاهی انسان ها به دنبال آن هستند که آسمان ها و زمین را به جایی برسانند و گاه آنکه از آسمان و زمین بهره ببرند که به جایی برسند .

مثلا" فردی را در نظر بگیرید که دوچرخه ای دارد . اگر او برای دوچرخه باشد ، سوار آن میشود که دوچرخه را به جایی برساند اما اگر دوچرخه برای او بود ، سوار آن میشود تا با دوچرخه به جایی برسد ! اگر دنیا را بخواهیم ، دنیا در خدمت ما نیست ، ما در خدمت دنیاییم . اگر دائما" دنیا را برای خود آرایش دادیم همان بلایی میشود که غرب از طریق رنسانس ، با پشت کردن به دین ، برای خود بوجود آورد . تمدن غرب یعنی دنیا مقصد و مقصود انسان شد ، و اینجاست که آیه 29 سوره بقره ما را متذکر میشود که : خَلَقَ لَکُم مَّا فِی الأَرْضِ جَمِیعاً ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء

حال به این بحث میرسیم که هدف اصلی خلقت انسان چیست و چه کس متذکر این هدف به اوست . مشکل امروز بشر اینست که به او اهداف دروغین معرفی کرده اند و در نتیجه او را به کلی از معنی حقیقی اش ساقط نموده اند . در حالی که این یک قاعده اساسی است که تا معنای حقیقی بشر برایش مشخص نشود ، یک نوع احساس پوچی برایش ایجاد میشود . اما ممکن نیست کسی جز خالق او بتواند هدف حقیقی اش را به او ارائه دهد . چون فقط خالق شئ است که میداند آن را برای چه هدفی خلق کرده . آیا من میتوانم معنی بودن خودم را نعیین کنم ؟ مگر بودن من از خودم است که هدفم از خودم باشد ؟! فلسفه خلقت انسان در حقیقت همان یک کلمه است که عرض شد : خلیفه بودن . اینکه خدا میخواهد خلیفه ای در زمین بگذارد که نشان دهنده ی اسماء او بر روی زمین باشد و آدم ظرفیت پذیرش چنین مقامی را دارد.

هر آن نقشی که بر صحرا نهادیم

تو زیبا بین که ما زیبا نهادیم

 

سر مویی ز زلف خود نمودیم

جهان را در بسی غوغا نهادیم

 

چو آدم را فرستادیم بیرون

جمال خویش بر صحرا نهادیم

نظرات  (۲)

سلام خواستم اعلام حضوری کرده باشم.موغق باشی فرشاد جان. یا علی
پاسخ:
زنده باشید . کاش میتونستم اسم شریفتون رو هم بدونم ...
No qustoien this is the place to get this info, thanks y'all.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">